Zaloguj się

Zygmunt Hassa

Data i miejsce narodzin: 1 marca 1933 roku w Piotrowicach Śląskich
Data i miejsce śmierci: 29 stycznia 2014 roku
Historia życia:

W 1958 roku rozpoczął swą karierę muzyczną wyróżnieniem za naukę na Wyższych Studiach Artystycznych we Wrocławiu na wydziale Kompozycji , Teorii i Dyrygentury.

Tuż po studiach przyjął funkcję dyrygenta i kierownika Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zielonej Górze. Był też dyrygentem Państwowej Opery we Wrocławiu. Po 14 latach pracy w Filharmonii Zielonogórskiej, w 1972 roku objął stanowisko dyrektora i kierownika artystycznego Państwowej Filharmonii w Częstochowie, jeszcze przez 4 sezony współpracując z Operą Wrocławską. 

Sukcesy Filharmonii Częstochowskiej współtworzył do 1990 roku. Jego kunszt artystyczny był doceniany m.in. w: Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Rumunii, Jugosławii, Bułgarii. 

Dał się poznać, jako dobry i ceniony pedagog. W 1986 zyskał tytuł docenta Wyższej Szkoły Pedagogicznej gdzie również pełnił funkcję kierownika zakładu dyrygowania w Instytucie Wychowania Artystycznego na wydziale Humanistyczno-Pedagogicznym . 

Był laureatem licznych wyróżnienień i nagród, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury. Był też członkiem Narodowej Rady Kultury.

źródło: www.filharmonia.com.pl