Zaloguj się

Władysław Biegański

Data i miejsce narodzin: 28 kwietnia 1857 Grabów nad Prosną
Data i miejsce śmierci: 29 stycznia 1917 Częstochowa
Miejsce spoczynku:
Historia życia:

Dr Władysław Biegański (ur. 28 kwietnia 1857 w Grabowie nad Prosną, zm. 29 stycznia 1917 w Częstochowie) należy do najwybitniejszych Częstochowian.

Lekarz, filozof, pedagog, działacz społeczny. Był współtwórcą ruchu naukowego wśród częstochowskich lekarzy. Przez wiele lat działał jako prezes Towarzystwa Lekarskiego. Doprowadził również do utworzenia oddziału częstochowskiego Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego, a w 1905 r. Muzeum Higienicznego.
 
Swoim działaniem zapoczątkował utworzenie Biblioteki Miejskiej noszącej obecnie jego imię.
 
W Częstochowie prowadził pracę naukową, z dala od polskich ośrodków akademickich, co spowodowało, że nazywano go "profesorem bez katedry".
 
Cytaty:
  • Choroba jest to wielki strychulec, który niweluje nierówności społeczne.
  • Jest to złota zasada w życiu: wymagać mało od świata, a dużo od siebie.
  • Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem (…), kogo nie wzrusza niedola ludzka, kto nie ma miękkości i słodyczy w obejściu, kto nie ma dość siły woli, aby zawsze i wszędzie panować nad sobą.
  • Opinie tworzą nie najmądrzejsi, lecz najgadatliwsi.
  • Starożytni filozofowie porównywali duszę ludzką do ognia. I słusznie: jak ogień nie tylko świeci, ale i grzeje, tak i dusza ludzka niekiedy świecić wiedzą powinna, lecz i promieniować w otoczeniu ciepłem uczucia.

Źródła:

  1. Myśli o człowieku, Wydawnictwo EUROPA, wyd. 2004
  2. Jacek Gawrychowski, Janusz Skalski, Stanisław Gawrychowski, Historia medycyny – Tradycje filozoficzne w polskiej medycynie, „Kardiochir Torakochir Pol” 2006; 3, 2:236–241

Miejsce spoczynku

  • Mariusz Piotr Pietrzak 2711 dni temu

    Każdy Częstochowianin wie, gdzie jest plac Biegańskiego. Przyjezdni już niekoniecznie. Dlaczego? Ponieważ na placu Biegańskiego stoi pomnik innego zacnego Polaka - marszałka Piłsudskiego. Jednym miejscem władają dwie osobistości, z tym, że tylko marszałek jest widoczny.

Zobacz wszystko

Historia życia w Twoim telefonie. Zeskanuj kod QR.

QR Code generator