Zaloguj się

Stanisław Sojczyński "Warszyc"

Data i miejsce narodzin: 30 marca 1910
Data i miejsce śmierci: 19 lutego 1947
Miejsce spoczynku:
Historia życia:

„Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą.”

Generał brygady (za życia kapitan piechoty), Stanisław Sojczyński "Warszyc" był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego - najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce.

Urodzony w Rzejowicach Stanisław Sojczyński "Warszyc" uczestniczył w walkach kampanii wrześniowej 1939 r. Później przystąpił do organizowania struktur konspiracyjnych, gdzie wykazał też talenty dowódcze. Był zastępcą komendanta radomszczańskiego obwodu AK, szefując zarazem kierownictwu dywersji (Kedywem) tego obwodu. Do największych jego osiągnięć należy atak w sierpniu 1943 na niemieckie więzienie w Radomsku. W dowodzonej przezeń akcji uwolniono ponad 40 Polaków i 11 Żydów, a oddział zdołał się wycofać z minimalnymi stratami.
"Warszyc" kontynuował walkę zbrojną po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. W kwietniu 1945 r. nakazał swym byłym podkomendnym wznowienie działalności konspiracyjnej. Założona przez niego podziemna organizacja liczyła ok. 4 tys. członków. W 1946 r. blisko 170 partyzantów z założonej przez Sojczyńskiego organizacji usiłowało uwolnić więźniów UB. Akcja powiodła się częściowo, nie udało się uwolnić wszystkich więźniów.

W czerwcu 1946 r. w Częstochowie Sojczyńskiego, wraz z całym dowództwem jego organizacji, aresztował UB. "Warszyca" i pięciu jego podwładnych stracono 19 lutego 1947 w Łodzi. Miejsce pochówku kpt. Sojczyńskiego pozostaje nieznane. (PAP)

 ---

Fragment przesłuchania kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" przesłuchującym był Mykoła Siergiejewicz Diomko vel Mieczysław Moczar alias "Mietek" szef WUBP w Łodzi w latach 1945-1948.

" Zdrajcą nigdy nie byłem i dokumentu zdrady nie podpiszę. Jestem przygotowany na wszystko, nawet na śmierć! Jeśli padam na kolana, to tylko przed Bogiem! Wiem, że stosujecie barbarzyńskie metody i pan temu patronuje!

Wszystko do czasu! Przemocą i kłamstwem jeszcze nikt nie osiągnął prawdziwej i trwałej władzy. Wasza władza pęknie jak bańka mydlana, a wasze dzieci i wnuki żyć będą z barbarzyńskim piętnem ich ojców i dziadków. Nadejdzie godzina zapłaty. Jeśli kiedykolwiek będą mnie wspominać, to nikt i nigdy nie będzie mógł o mnie powiedzieć, że byłem zdrajcą, tak jak będą to mówić o panu panie Diomko"

Należy do

  • Żołnierze Niezłomni (Wyklęci)

    Żołnierze Niezłomni (Wyklęci)

    Żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.
Więcej rodzin

Filmy

Wiecej filmów

Historia życia w Twoim telefonie. Zeskanuj kod QR.

QR Code generator