Zaloguj się

Rodzina Pietrzaków

Rodzina Pietrzaków

Grupę utworzył:: Mariusz Piotr Pietrzak

Członkowie tej społeczności: 6

Opis:

Pietrzak – nazwisko polskie.

Nazwa osobowa Pietrzak, podobnie jak Pietrzyk, wytworzyła się z imienia Piotr, w okresie gdy brzmiało ono jeszcze Pietr, zanim nie ustabilizowało się w formie dzisiejszej Piotr po dokonaniu się tzw. przegłosu polskiego. Odmiana Pietrzyk jest bardzo stara, została zapisana już w XII wieku.

Natomiast najstarszy zapis nazwiska Pietrzak w Polsce zachował się z 1639, a np. w bardzo starej księdze metrykalnej w Tropiu - z roku 1668, gdy zapisano nazwisko mieszkańca Tropia: Bartłomiej Pietrzak.

Przyrostek -ak, podobnie jak -yk, wskazuje na odojcowskie pochodzenia nazwiska; wyrażał zdrobnienie z dodatnim zabarwieniem uczuciowym; dodany do imienia Piotr oznaczał zapewne syna Piotrowego.

Występowanie nazwiska Pietrzak

Na początku lat 90. XX wieku w Polsce nosiło je 38139 osób. Na liście około 400.000 nazwisk w Polsce zajmuje 48 pozycję, należy więc do pięćdziesięciu najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Nazwisko Pietrzak pojawia się obecnie, w roku 2007, na 886 tysiącach stron internetowych.

Najwięcej Pietrzaków, bo blisko jedna trzecia wszystkich, zamieszkuje Polskę centralną, tj. województwa łódzkie i mazowieckie.

Krótki opis: Rodzina, bliscy i przyjaciele rodziny Pietrzaków z Ujazdu, Popielaw, Niewiadowa, Łomin, Częstochowy.
Tagi: