Zaloguj się

URL QR

  • http://www.luxperpetua.pl/blog/view/3109/przygoda-z-ojczyzna-cz-2

Przygoda z Ojczyzną cz. 2

Przygoda z Ojczyzną cz. 2

"...oferujemy niezwykłą przygodę, jaką jest rekonstrukcja historyczna." - przedstawiamy część drugą wywiadu z Panem Adamem Kurusem, prezesem Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.

Mariusz Pietrzak: Co Stowarzyszenie może zaproponować dzieciakom z Częstochowy?

Adam Kurus:  Dla dzieci i młodzieży, Stowarzyszenie niejednokrotnie prowadziło prelekcje („żywe” lekcje historii) i warsztaty historyczne, m.in. w szkołach i przedszkolach, także podczas np. ferii zimowych. Starszej młodzieży, która zechciałaby do nas dołączyć, oprócz szerokiej działalności Stowarzyszenia, oferujemy niezwykłą przygodę, jaką jest rekonstrukcja historyczna – daje ona szerokie możliwości rozwoju (pod każdym względem) i pożytecznego spędzania czasu. Możliwość wcielenia się w polskiego żołnierza z 1939 roku, a zwłaszcza artylerzysty, da niepowtarzalną szansę poszerzenia nie tylko wiedzy historycznej, ale także obcowania z legendarnym sprzętem Wojska Polskiego z 1939 roku – w postaci oryginalnej armaty przeciwlotniczej 40 mm Bofors. Rekonstrukcja historyczna na najwyższym poziomie, a do tego staramy się dążyć, oznacza także szansę poznania różnych, pięknych miejsc w Polsce – ponieważ wiąże się z częstymi wyjazdami. Rekonstrukcja historyczna, to jednym słowem – przygoda! Muszę też zaznaczyć, że rekonstrukcja to nie zabawa i nie ma z nią nic wspólnego – rekonstrukcja to najczęściej duża odpowiedzialność i wysiłek organizacyjny.

image

M.P.: W jaki sposób Stowarzyszenie pomaga weteranom, osobom zasłużonym?

A.K.: Stowarzyszenie stara się utrzymywać częsty kontakt z żyjącymi do dzisiaj weteranami 7 Dywizji Piechoty; odwiedzamy ich, staramy się pamiętać o imieninach i innych ważnych wydarzeniach. Niejednokrotnie współpracujemy z nimi także, przy organizacji różnych obchodów czy uroczystości.

Autorytet

M.P.: Jakie są wasze plany na najbliższe miesiące, lata?

A.K.: Przede wszystkim, chcemy utrzymać tempo obecnego rozwoju. Jeśli cofnęlibyśmy się np. dwa lata wstecz, to prawdopodobnie nigdy nie uwierzyłbym komuś, kto opowiedziałby mi, ile osiągnęliśmy do tej pory. Pewne rzeczy, które kiedyś (całkiem niedawno!) wydawały się niemożliwe, obecnie często stały się faktem. Wszystko jest możliwe, jeśli się tylko czegoś chce i konsekwentnie dąży do celu.

M.P.: Co możecie uznać za swój największy sukces?

A.K.: Za największy sukces uznajemy fakt, że udało nam się (choć to dopiero tak naprawdę początek drogi) przywrócić wśród przynajmniej części mieszkańców miasta, pamięć o żołnierzach i oficerach 7 Dywizji Piechoty oraz o ich walce w obronie miasta we wrześniu 1939 roku. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, jednak już są pierwsze efekty: odnajdują się uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń, w tym roku po raz pierwszy od lat, na cmentarzu Kule na grobach polskich żołnierzy i w kwaterze poległych w 1939 roku paliło się mnóstwo zniczy, powstają publikacje na temat 7 Dywizji Piechoty, w Internecie – potocznie mówiąc - zaczynają krążyć nazwiska, imiona, zdjęcia, artykuły, wpisy związane częstochowską dywizją itd.

Kwatera wojena

Powstaje też coraz więcej pozytywnych inicjatyw ze strony osób niezwiązanych bezpośrednio z nami, także ze strony młodzieży, które np. obejmują opiekę czy sprzątanie polskich schronów bojowych z 1939 roku, podczas gdy jeszcze kilka lat temu – praktycznie nikt nie zdawał sobie sprawy, że istniała taka jednostka w Częstochowie jak 27 Pułk Piechoty czy cała 7 Dywizja Piechoty (której 27 Pułk był częścią), nie mówiąc już o jakichkolwiek walkach czy wydarzeniach w mieście w 1939 roku. A abstrahując od wszystkiego – przecież temat drugowojennych walk, często spektakularnych, a także różnych, niejednokrotnie bohaterskich czynów bojowych, które miały miejsce zwłaszcza 2 września – to przecież wspaniały, interesujący temat, nawet dla osób nie zajmujących się historią na co dzień. Popularyzowanie tego tematu, stanowi także doskonałą reklamę dla samego miasta, sprawiając, że jest ona „odkrywana” w Polsce na nowo i zaczyna przyciągać miłośników militariów i historii II wojny światowej.

Drugim, innego rodzaju sukcesem jest fakt, że w kontekście rekonstrukcji historycznej – w dość szybkim tempie – udało nam się osiągnąć wysoki poziom, co jest zauważane i doceniane w Polsce. Wyraża się to m.in. w ilości zaproszeń na największe i najlepsze tego typu imprezy czy wydarzenia w kraju, a także tym, że Stowarzyszenie ma już za sobą nawet współpracę z TVP Historia. W tym roku, na zaproszenie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Poznaniu, jako jedyna ekipa spoza Poznania, a z którego pochodzą jedne z najlepszych grup rekonstrukcji historycznej w Polsce.

Grupa rekonstrukcyjna

M.P.: Chciałbym wesprzeć Stowarzyszanie finansowo. Jak, to mogę zrobić?

A.K.: Obecnie Stowarzyszenie realizuje oficjalny projekt – „Projekt 7. Bateria”, którego celem jest odtworzenie umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia działonu (czyli armaty i całego zaplecza) 7 zmotoryzowanej baterii artylerii przeciwlotniczej, która we wrześniu 1939 roku wchodziła w skład 7 Dywizji Piechoty. W obronie miasta, 1 i 2 września zestrzeliła łącznie 7 niemieckich samolotów. Realizacja projektu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, dlatego wszystkie osoby chcące wesprzeć nasze działania, zachęcamy do dobrowolnych wpłat na nasze konto:

Bank BGŻ 78 2030 0045 1110 0000 0212 8530 z dopiskiem: "Projekt 7. Bateria”.

Więcej na naszej stronie www.redutaczestochowa.pl w zakładce „Projekt 7. Bateria”.

Słów kilka na koniec

Pragnę serdecznie podziękować Panu Adamowi za daną Nam lekcję historii i patriotyzmu.

Zachęcam Wszystkich Czytelników do aktywnego uczestnictwa w działaniach Stowarzyszenia, czczeniu ważnych rocznic, wspierania zbiórek, opieki nad grobami żołnierzy.

Osobiście wierzę, że to dopiero pierwsze z wielu spotkań Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa z naszym portalem.

Mariusz Pietrzak - LuxPerpetua.pl

 

Część 1 wywiadu

źródło zdjęć: www.redutaczestochowa.pl

  Przegląd wyposażaenia

 Uśmiech

Honory

Kwesta